Alija Ogrić, President of Bosnia and Herzegovina Kickboxing Federation made a declaration after Balkan Open 2014 International Kickboxing Cup. His declatation was as below:

512 fighters from 14 countries attended the Balkan Open 2014. The competition was held on 4 tatamis and 1 ring, moreover it was run in very correct and sport atmosphere. On the Balkan Open participated competitors from Austria, Sweden, Denmark, Lithuania, Slovenia, Hungary, Croatia, Poland, Serbia, Bulgaria, Macedonia, Montenegro, Israel and Bosnia and Herzegovina. Tatami disciplines were finished first day 14.june, and ring discipline were held on first and second day of Balkan Open. The best team in the Balkan Open 2014 is the Serbian national team, with the highest number of gold medals won. Judges did a very good job, and a lot of thanks go to them. We thank all participants for coming, the shown achievements and congratulate all winners rather warmly. We hope you had some fun and we may welcome you next year again in our tournament.”

 

Official Report of Balkan Open 2014

Number of Fighters: 512 Number of Clubs/Countries: 79/14

RESULTS:

Point fighting – Younger cadets (f) -37 kg

1. Sara Jelic, KBS “Mawashi” Makarska (HR)
2. Nurhana Fazlic, KBK “Atus” Gratkorn (AU)
3. Paula Buric, KBS “Mawashi” Makarska (HR)
3. Marija Štefanac, KBS “Mawashi” Makarska (HR)

Point fighting – Younger cadets (f) +47 kg

1. Lara Vuzem Vajda, KBV “Ptuj” Ptuj (SLO)
2. Paula Braovac, KBS “Mawashi” Makarska (HR)
3. Diana Ramic, KBS “Zino” Bihac

Point fighting – Older cadets (m) -42 kg

1. Deyvid Georgiev, Team “Radulov” (BUL)
2. Matej Kaštrigar, KBK “Lav” Pula (HR)

Point fighting – Older cadets (m) -52 kg

1. Tomislav Katušic, KBK “Sušak” Sl. Brod (HR)
2. Adam Hercog, KBK “Sušak” Sl. Brod (HR)
3. Emil Krosnov, Team “Radulov” (BUL)
3. Mateusz Buda, LKSW “Dan” Swidnik (PL)

Point fighting – Older cadets (m) -63 kg

1. Mihael Javorovic, Tigar Cicvara (HR)
2. Valentino Zunac, Tigar Cicvara (HR)
3. Edhem Pašic, CBS “Tešanj” Tešanj
3. Pawel
Zdun, LKSW “Dan” Swidnik (PL)

Point fighting – Older cadets (m) +69 kg

1. Leonardo Topcagic, KBK “Budokai” Labin (HR)
2. Sulejman Isic, KBS “Borac” Jelah

Point fighting – Older cadets (f) -55 kg

1. Nina Duh, KBV “Ptuj” Ptuj (SLO)
2. Lara Despot, Tigar Cicvara (HR)
3. Malgorzata Ciesielska, LKSW “Dan” Swidnik (PL)
3. Anna Chakarova, Team “Radulov” (BUL)

Point fighting – Younger cadets (f) -42 kg

1. Lara Vuzem Vajda, KBV “Ptuj” Ptuj (SLO)
2. Iva Doikina, KBK “Masaru sport” Masaru (BG)
3. Kalina Sofronieva, KBK “Masaru sport” Masaru (BG)
3. Nurhana Fazlic, KBK “Atus” Gratkorn (AU)

Point fighting – Older cadets (m) -37 kg

1. Ismar Omicevic, KBK “2002” Odzak
2. Loren Domba, KBK “Lav” Pula (HR)
3. Deyvid Georgiev, Team “Radulov” (BUL)

Point fighting – Older cadets (m) -47 kg

1. Mateusz Buda, LKSW “Dan” Swidnik (PL)
2. Filip Grbic, KBK “Budokai” Labin (HR)

Point fighting – Older cadets (m) -57 kg

1. Emil Krosnov, Team “Radulov” (BUL)
2. Patrik Šulek, KBV “Ptuj” Ptuj (SLO)

Point fighting – Older cadets (m) -69 kg

1. Mihael Javorovic, Tigar Cicvara (HR)
2. Leonardo Topcagic, KBK “Budokai” Labin (HR)
3. Pawel
Zdun, LKSW “Dan” Swidnik (PL)

Point fighting – Older cadets (f) -50 kg

1. Anna Chakarova, Team “Radulov” (BUL)

Point fighting – Older cadets (f) -60 kg

1. Lara Despot, Tigar Cicvara (HR)
2. Nina Duh, KBV “Ptuj” Ptuj (SLO)
3. Leila Avdic, KBK “Frenki” Kljuc
3. Hatidza Topcicbašic, KBK “Esbjerg” Esbjerg (DN)

Point fighting – Older cadets (f) +65 kg

1. Anita Šantor, KBK “BTI” Zabok (HR)

Point fighting – Juniors (m) +94 kg

1. Ramiz Hošic, KBS “Zino” Bihac

Point fighting – Juniors (f) -65 kg

1. Angelika Sobala, KBK”Marky Mark” Poland

Point fighting – Juniors (f) +70 kg

1. Merima Struga, KBV “Derzelez” Kiseljak

Point fighting – Seniors (m) -89 kg

1. Dejan Zemanic, KBK “Epitok” Beremendi (HU)

Point fighting – Seniors (m) +94 kg

1. Istvan Tóth, KBK “Epitok” Beremendi (HU)
2. Berislav Knezevic, KBK “Brod” Slavoski brod (HR)

Point fighting – Boys (m) -22 kg

1. Vanja Burmudzija, KBK “Kutina” Kutina (HR)
2. Roko Ribaric, KBK “Sušak” Sl. Brod (HR)
3. Dimitar Nasev, Team “Radulov” (BUL)

Point fighting – Boys (m) -28 kg

1. Viktor Grozdanov, KBK “Masaru sport” Masaru (BG)
2. Nikalai Petrov, KBK “Masaru sport” Masaru (BG)
3. Denis Petrov, Team “Radulov” (BUL)
3. Svetoslav Prokopov, KBK “Masaru sport” Masaru (BG

Point fighting – Boys (m) +32 kg

1. Roko Šaric, KBK “Ivanic grad” Ivanic grad
2. Aljoša Ramic, KBS “Zino” Bihac
3. Martin Pavlakovic, Tigar Cicvara (HR)
3. Nemanja Tubic, KBK “Grcica” Brcko

Point fighting – Girls (f) -25 kg

1. Nikol Krasteva, Team “Radulov” (BUL)

Point fighting – Girls (f) +32 kg

1. Sara Jelic, KBS “Mawashi” Makarska (HR)
2. Paula Buric, KBS “Mawashi” Makarska (HR)
3. Hristina Andonova, Team “Radulov” (BUL)
3. Marija Štefanac, KBS “Mawashi” Makarska (HR)

Point fighting – Younger cadets (m) -32 kg

1. Arnel Zuberi, KBC “Bihac” Bihac
2. Kiril Chakarov, Team “Radulov” (BUL)
3. Ivan Aleksandrov, Team “Radulov” (BUL)
3. Nikola Todorov, KBK “Masaru sport” Masaru (BG)

Point fighting – Juniors (m) -69 kg

1. Kristijan Podvorac, KBK “Kutina” Kutina (HR)
2. Marino Faraguna, KBK “Budokai” Labin (HR)
3. Leonardo Topcagic, KBK “Budokai” Labin (HR)

Point fighting – Juniors (f) -55 kg

1. Šejla Hadziefendic, KBK “2002” Odzak
2. Ermana Malovcic, KBK “Frenki” Kljuc
3. Indira Fazlic, KBK “Frenki” Kljuc

Point fighting – Juniors (f) -70 kg

1. Angelika Sobala, KBK”Marky Mark” Poland

Point fighting – Seniors (m) -69 kg

1. Marino Faraguna, KBK “Budokai” Labin (HR)
2. Marek Mazur, KBK”Marky Mark” Poland
3. Sebastian Grabski, KBK”Marky Mark” Poland

Point fighting – Seniors (m) -94 kg

1. Péter Tisza, KBK “Epitok” Beremendi (HU)
2. Dejan Zemanic, KBK “Epitok” Beremendi (HU)

Point fighting – Boys (m) -19 kg

1. Ivan Udovic, KBK “Lav” Pula (HR)
2. Dimitar Nasev, Team “Radulov” (BUL)

Point fighting – Boys (m) -25 kg

1. Eldin Omerovic, KBK “2002” Odzak
2. Denis Petrov, Team “Radulov” (BUL)
3. Vanja Burmudzija, KBK “Kutina” Kutina (HR)
3. Viktor Grozdanov, KBK “Masaru sport” Masaru (BG)

Point fighting – Boys (m) -32 kg

1. Valentin Aleksiev, KBK “Masaru sport” Masaru (BG)
2. Roko Šaric, KBK “Ivanic grad” Ivanic grad
3. Nikalai Petrov, KBK “Masaru sport” Masaru (BG)
3. Svetoslav Prokopov, KBK “Masaru sport” Masaru (BG

Point fighting – Girls (f) -22 kg

1. Nikol Krasteva, Team “Radulov” (BUL)

Point fighting – Girls (f) -32 kg

1. Sara Jelic, KBS “Mawashi” Makarska (HR)
2. Maja Omicevic, KBK “2002” Odzak
3. Lana Grbavac, KBS “Mawashi” Makarska (HR)
3. Marija Štefanac, KBS “Mawashi” Makarska (HR)

Point fighting – Younger cadets (m) -28 kg

1. Nikola Todorov, KBK “Masaru sport” Masaru (BG)
2. Teo Grgic, KBK “2002” Odzak
3. Leon Zajgar, KBK “Sušak” Sl. Brod (HR)

Point fighting – Younger cadets (m) -37 kg

1. Kiril Chakarov, Team “Radulov” (BUL)
2. Antonio Loncaric, KBS “Mawashi” Makarska (HR)
3. Ivan Aleksandrov, Team “Radulov” (BUL)
3. Ahmed Škembic, KBK” Izazov” Bugojno

Point fighting – Younger cadets (m) -42 kg

1. Šimun Filipovic, KBK “Kutina” Kutina (HR)
2. Adis Šušnjar, KBC “Bihac” Bihac
3. Antonio Loncaric, KBS “Mawashi” Makarska (HR)
3. Matej Kaštrigar, KBK “Lav” Pula (HR)

Point fighting – Younger cadets (m) +47 kg

1. Patrik Šulek, KBV “Ptuj” Ptuj (SLO)
2. Lukas Jurašic, Tigar Cicvara (HR)
3. Filip Matkovic, KBK “Sušak” Sl. Brod (HR)
3. Filip Grbic, KBK “Budokai” Labin (HR)

Point fighting – Veterans

1. Toth Istvan, KBK “Epitok” Beremendi (HU)
2. Tizsa Peter, KBK “Epitok” Beremendi (HU)
3. Dr Pal Attila, KBK “Epitok” Beremendi (HU)

Light contact – Older cadets (m) -37 kg

1. Muhamed Dzinovic, KBS “Tigar-Bosna” Cazin
2. Emin Pipo, FC “Kakanj” Kakanj
3. Loren Domba, KBK “Lav” Pula (HR)

Light contact – Older cadets (m) -47 kg

1. Ismail Hamulic, KBS “Tigar-Bosna” Cazin
2. Mateusz Buda, LKSW “Dan” Swidnik (PL)
3. Srdan Vucen, KBK “Kobra” Istocno Sarajevo
3. Mirza Celebic, FC “Kakanj” Kakanj

Light contact – Older cadets (m) -57 kg

1. Mateusz Dymek, UKS “Sanda” Plock (POL)
2. Adam Hercog, KBK “Sušak” Sl. Brod (HR)
3. Filip Matkovic, KBK “Sušak” Sl. Brod (HR)

Light contact – Older cadets (m) +69 kg

1. Semir Behar, KBK “Galaja” Sanski Most

Light contact – Older cadets (f) -50 kg

1. Gracia Maric, KBK “Kutina” Kutina (HR)
2. Edita Brkic, KBS “Borac” Jelah
3. Iza Szelest, KBK”Marky Mark” Poland

Light contact – Older cadets (f) -60 kg

1. Leila Avdic, KBK “Frenki” Kljuc
2. Hatidza Topcicbašic, KBK “Esbjerg” Esbjerg (DN)

Light contact – Juniors (m) -57 kg

1. Kristijan Katušic, KBK “Sušak” Sl. Brod (HR)
2. Eldin Sinancevic, KBS “Univerzum” Rozaje (CG)

Light contact – Juniors (m) -79 kg

1. Armin Mehmedovic, KBK “Golden team” Kalsesija
2. Omer Huremovic, KBK “Golden team” Kalsesija

Light contact – Juniors (f) -50 kg

1. Gracia Maric, KBK “Kutina” Kutina (HR)
2. Indira Fazlic, KBK “Frenki” Kljuc
3. Jelena Rajkovic, KBK”Kolubara” Lazarevac (SR)

Point fighting – Younger cadets (m) -47 kg

1. Filip Grbic, KBK “Budokai” Labin (HR)
2. Niko Ritlop, KBV “Ptuj” Ptuj (SLO)
3. Lukas Jurašic, Tigar Cicvara (HR)
3. Ivan Jerkovic, KBK “Sušak” Sl. Brod (HR)

Point fighting – Younger cadets (f) -32 kg

1. Sara Jelic, KBS “Mawashi” Makarska (HR)
2. Paula Buric, KBS “Mawashi” Makarska (HR)
3. Lana Grbavac, KBS “Mawashi” Makarska (HR)
3. Marija Štefanac, KBS “Mawashi” Makarska (HR)

Light contact – Older cadets (m) -32 kg

1. Hamza Dzinovic, KBS “Tigar-Bosna” Cazin
2. Adrian Sederecki, KBK”Marky Mark” Poland

Light contact – Older cadets (m) -42 kg

1. Ismail Hamulic, KBS “Tigar-Bosna” Cazin
2. Ibrahim Nadarevic, KBS “Tigar-Bosna” Cazin
3. Nikola Ratkovic, Reprezentacija Crne Gore
3. Armin Karašin, KBK” Izazov” Bugojno

Light contact – Older cadets (m) -52 kg

1. Tomislav Katušic, KBK “Sušak” Sl. Brod (HR)
2. Hajrudin Camdzic, CBS “Tešanj” Tešanj
3. Patrik Cauš, KBK “Ivanic grad” Ivanic grad
3. Adam Hercog, KBK “Sušak” Sl. Brod (HR)

Light contact – Older cadets (m) -63 kg

1. Pawel
Zdun, LKSW “Dan” Swidnik (PL)
2. Edhem Pašic, CBS “Tešanj” Tešanj
3. Duro Dragovic, KBK “Kule” Trnovo
3. Dawid Westrych, KBK”Marky Mark” Poland

Light contact – Older cadets (f) -37 kg

1. Nurhana Fazlic, KBK “Atus” Gratkorn (AU)
2.
3.
3.
Light contact – Older cadets (f) -55 kg

1. Weronika Nowak, UKS “Gladiator” Binczarowa (POL)
2. Dzeneta Ljubijankic, KBS “Zino” Bihac
3. Elma Mehmedovic, KBK “Golden team” Kalsesija

Light contact – Older cadets (f) +65 kg

1. Nejra Rahmanovic, KBV “Derzelez” Kiseljak
2. Anita Šantor, KBK “BTI” Zabok (HR)
3. Dzejlana Piro, CBS “Tešanj” Tešanj
3. Teodora Opacic, KBK “Borac” Banja Luka

Light contact – Juniors (m) -74 kg

1. Sabahudin Avdic, KBK “Frenki” Kljuc
2. Kristijan Podvorac, KBK “Kutina” Kutina (HR)
3. Faris Rizvo, KBV “Derzelez” Kiseljak

Light contact – Juniors (m) +94 kg

1. Ramiz Hošic, KBS “Zino” Bihac

Light contact – Juniors (f) -55 kg

1. Šejla Orašcanin, KBC “Bihac” Bihac
2. Ermana Malovcic, KBK “Frenki” Kljuc

Light contact – Juniors (f) -65 kg

1. Diana Tanushaj, KBK “Lav” Pula (HR)
2. Nejra Rahmanovic, KBV “Derzelez” Kiseljak
3. Angelika Sobala, KBK”Marky Mark” Poland

Light contact – Seniors (m) -69 kg

1. Marek Mazur, KBK”Marky Mark” Poland
2. Bartosz Dyla, KBK”Marky Mark” Poland
3. Alan Babic, KBK “Rudar” Prijedor
3. Dimitrij Zobnin, Team Litvania

Light contact – Seniors (m) -84 kg

1. Haris Ruznic, KBS “Tigar-Bosna” Cazin
2. Nikola Zmukic, KBK “Kobra” Istocno Sarajevo

Light contact – Seniors (m) -94 kg

1. Péter Tisza, KBK “Epitok” Beremendi (HU)
2. Dejan Zemanic, KBK “Epitok” Beremendi (HU)

Light contact – Seniors (f) -70 kg

1. Jelena Tanasic, KBS “Rajko Kušic” Pale

Kick light – Older cadets (m) -32 kg

1. Adrian Sederecki, KBK”Marky Mark” Poland

Kick light – Older cadets (m) -52 kg

1. Hajrudin Camdzic, CBS “Tešanj” Tešanj
2. Vanja Dujin, KBK “Kobra” Istocno Sarajevo

Kick light – Older cadets (m) -63 kg

1. Novica Terzic, KBK “Velez” Nevesinje
2. Mirza Alihodzic, Reprezentacija Crne Gore
3. Borislav Trepic, KBK “Gvardija” Modrica
3. Slaviša Šestic, KBK “Gard” Prnjavor

Kick light – Older cadets (f) -42 kg

1. Tara Bohatjuk, KBK “Panter” Sarajevo

Kick light – Older cadets (f) -55 kg

1. Weronika Nowak, UKS “Gladiator” Binczarowa (POL)
2. Ksenija Rajkovic, KBK”Kolubara” Lazarevac (SR)

Kick light – Older cadets (f) -65 kg

1. Dzejlana Piro, CBS “Tešanj” Tešanj
2. Nirmana Brkic, KBS “Borac” Jelah

Kick light – Juniors (m) -69 kg

1. Matej Šiško, KBK “Golden glory” Livno
2. Emil Pupovic, Reprezentacija Crne Gore
3. Radoslav Jelicic, KBK “Despot” Prnjavor
3. Mateo Milicevic, KBV “Fojnica” Fojnica

Light contact – Seniors (m) -63 kg

1. Nijaz Ljubijankic, KBS “Zino” Bihac
2. Ibrahim Gveric, KBS “Zino” Bihac
3. Jovan Todorovic, KBS “Rajko Kušic” Pale

Light contact – Seniors (m) -74 kg

1. Nikola Zmukic, KBK “Kobra” Istocno Sarajevo

Light contact – Seniors (m) -89 kg

1. Josip Semren, KBK “Golden glory” Livno
2. Ajdin Fazlic, KBK “Galaja” Sanski Most
3. Dejan Zemanic, KBK “Epitok” Beremendi (HU)

Light contact – Seniors (m) +94 kg

1. Igor Komulibus, KBK”Marky Mark” Poland
2. Istvan Tóth, KBK “Epitok” Beremendi (HU)

Light contact – Veterans

1. Dragan Rabota, KBS “Rajko Kušic” Pale
2. Tizsa Peter, KBK “Epitok” Beremendi (HU)
3. Toth Istvan, KBK “Epitok” Beremendi (HU)

Kick light – Older cadets (m) -47 kg

1. Ilija Vujovic, Reprezentacija Crne Gore
2. Marko Šiško, KBK “Golden glory” Livno
3. Ivan Jukic, KBK “Golden glory” Livno
3. Adnan Dedic, CBS “Tešanj” Tešanj

Kick light – Older cadets (m) -57 kg

1. Mateusz Dymek, UKS “Sanda” Plock (POL)
2. Mateusz Dymek, UKS “Sanda” Plock (POL)
3. Vanja Dujin, KBK “Kobra” Istocno Sarajevo
3. Aldin Piro, CBS “Tešanj” Tešanj

Kick light – Older cadets (m) +69 kg

1. Elvedin Unkic, KBS “Borac” Jelah
2. Novica Terzic, KBK “Velez” Nevesinje
3. Danijel Stokanovic, KBK “Gard” Prnjavor

Kick light – Older cadets (f) -50 kg

1. Edita Brkic, KBS “Borac” Jelah
2. Iza Szelest, KBK”Marky Mark” Poland

Kick light – Older cadets (f) -60 kg

1. Nirmana Brkic, KBS “Borac” Jelah
2. Hatidza Topcicbašic, KBK “Esbjerg” Esbjerg (DN)

Kick light – Juniors (m) -63 kg

1. Ago Artukovic, CBS “Tešanj” Tešanj
2. Miloš Dumnic, Reprezentacija Crne Gore
3. Ermin Imširovic, KBC “Bihac” Bihac
3. Vladan Ralic, KBK “Gard” Prnjavor
Kick light – Juniors (m) -74 kg

1. Dejan Dragovic, KBK “Velez” Nevesinje
2. Slaviša Miodrag, FC “Winer” Prijedor
3. Leontin Stojanovic, KBK “Gvardija” Modrica
3. Boban Gacevic, Reprezentacija Crne Gore

Kick light – Juniors (m) -79 kg

1. Dejan Dragovic, KBK “Velez” Nevesinje
2. Omer Dzaferovic, KBK “Storn gym” Gracanica

Kick light – Juniors (m) -94 kg

1. Kerim Zebic, KBS “Balkan” Konjic
2. Mahir Turko, KBV “Fojnica” Fojnica

Kick light – Juniors (f) -65 kg

1. Diana Tanushaj, KBK “Lav” Pula (HR)
2. Merisa Aljic, KBK “Fighter” Doboj Jug
3. Andelina Jukic, KBK “Golden glory” Livno

Kick light – Seniors (m) -69 kg

1. Mario Marijanovic, KBK “Despot” Prnjavor
2. Dorde Drobnjak, KBK “Kobra” Istocno Sarajevo
3. Alan Babic, KBK “Rudar” Prijedor
3. Sebastian Grabski, KBK”Marky Mark” Poland

Kick light – Seniors (m) -79 kg

1. Josip Vidovic, KBK “Golden glory” Livno
2. Senad Ibrahimovic, KBK “Golden team” Kalsesija
3. Gjorgij Vuckov, Team Macedonia
3. Danijel Lanošek, KBV “Sevnica” Sevnica (SLO)

Kick light – Seniors (m) +94 kg

1. Amir Šabutic, KBK” Izazov” Bugojno
2. Dejan Zemanic, KBK “Epitok” Beremendi (HU)

Full contact – Juniors (m) -60 kg

1. Ruslan Tamilin, Team Litvania
2. Dordije Mudreša, Reprezentacija Crne Gore

Full contact – Juniors (m) -75 kg

1. Adnan Music, KBV “Flek Tom-Cat” Tuzla
2. Senadin Muratovic, KBS “Balkan” Konjic

Full contact – Seniors (m) -81 kg

1. Josip Vidovic, KBK “Golden glory” Livno
2. Dragan Petrovic, KBS “Top team” Tuzla

Low kick – Juniors (m) -57 kg

1. Danijel Memedovski, Reprezentacija Srbije
2. Samed Demic, Reprezentacija Crne Gore
3. Nemanja Dobrosavljevic, KBK”Kolubara” Lazarevac
3. Slobodan Mitrovic, Reprezentacija Srbije

Low kick – Juniors (m) -63,5 kg

1. Selmir Delic, KBK “Fighter” Doboj Jug
2. Miroslav Filopovic, KBK “Borac” Banja Luka
3. Nemanja Andelkovic, Reprezentacija Srbije

Low kick – Juniors (m) -71 kg

1. Boris Mrkonjic, KBK “Gvardija” Modrica
2. Martin Lukic, CBV “Gladijator” Jajce

Kick light – Juniors (m) -84 kg

1. Hasan Huseinbašic, KBS “Borac” Jelah
2. Elmin Hanadanagic, FC “Winer” Prijedor
3. Enes Spahic, KBK “Golden team” Kalsesija

Kick light – Juniors (f) -55 kg

1. Dragana Vitkovic, KBK “Kule” Trnovo
2. Svjetlana Slipac, KBK “Biltis” Novi Travnik
3. Anamarija Cvrk, KBK “Kutina” Kutina (HR)

Kick light – Seniors (m) -63 kg

1. Elvis Gveric, KBS “Zino” Bihac
2. Jovan Todorovic, KBS “Rajko Kušic” Pale
3. Mujaga Veladzic, KBS “Zino” Bihac
3. Rade Nikolic, KBK “Gvardija” Modrica

Kick light – Seniors (m) -74 kg

1. Janusz Dudek, UKS “Gladiator” Binczarowa (POL)
2. Dragan Bilic, KBK “Biltis” Novi Travnik
3. Slaven Bojanic, KBK “Despot” Prnjavor
3. Dario Cucukovic, KBK “Despot” Prnjavor

Kick light – Seniors (m) -89 kg

1. Mitja Cokl, KBV “Sevnica” Sevnica (SLO)

Kick light – Seniors (f) -55 kg

1. Maruša Crnic, KBV “Sevnica” Sevnica (SLO)
2. Bahrija Alic, KBK “Fighter” Doboj Jug
3. Jelena Vitkovic, KBK “Kule” Trnovo

Full contact – Juniors (m) -71 kg

1. Amir Avdic, KBK “Golden Fighters” Ilidza
2. Matej Šiško, KBK “Golden glory” Livno
3. Emil Pupovic, Reprezentacija Crne Gore

Full contact – Seniors (m) -71 kg

1. Bartosz Dyla, KBK”Marky Mark” Poland
2. Emir Mujkic, KBS “Top team” Tuzla
3. Seid Seferovic, KBS “Favorit BH” Bihac

Full contact – Seniors (m) +91 kg

1. Josip Semren, KBK “Golden glory” Livno
2. Igor Komulibus, KBK”Marky Mark” Poland

Low kick – Juniors (m) -60 kg

1. Nemanja Dunderov, KBS “Futog” Futog (SR)
2. Edin Sinanovic, KBA “Ilidza” Ilidza
3. Ago Artukovic, CBS “Tešanj” Tešanj
3. Dzemal Salihovic, KBS “Univerzum” Rozaje (CG)

Low kick – Juniors (m) -67 kg

1. Asmir Tahirovic, KBA “Ilidza” Ilidza
2. Tomislav Samardzic, CBV “Gladijator” Jajce
3. Novak Radulovic, Reprezentacija Srbije

Low kick – Juniors (m) -75 kg

1. Aleksandar Menkovic, Reprezentacija Srbije
2. Dejvid Kajevic, Reprezentacija Crne Gore
3. Amar Babajic, KBV “Flek Tom-Cat” Tuzla
3. Nikola Došan, KBK “Gvardija” Modrica

Low kick – Juniors (m) -81 kg

1. Hasan Huseinbašic, KBS “Borac” Jelah
2. Adil Lizalovic, CBV “Gladijator” Jajce
3. Merim Lizalovic, CBV “Gladijator” Jajce
3. Pero Maric, KBK “Bushido” Pozega (HR)

Low kick – Juniors (f) -52 kg

1. Saida Bukvic, Reprezentacija Srbije
2. Jovana Trifunagic, KBS “Futog” Futog (SR)

Low kick – Juniors (f) -65 kg

1. Margareta Andrišek, KBK “Bushido” Pozega (HR)
2. Mina Popovic, KBK “Big Babol” Podgorica (CG)
3. Nejra Rahmaovic, KBV “Derzelez” Kiseljak

Low kick – Seniors (m) -60 kg

1. Zahir Hodzic, KBK “Gladijator” Sarajevo
2. Mahmoud Sheikh, Team Israel

Low kick – Seniors (m) -71 kg

1. Aleksandar Topic, Reprezentacija Srbije
2. Saša Stošic, Reprezentacija Srbije
3. Mujo Šušnjar, KBS “Favorit BH” Bihac
3. Lazar Cobeljic, KBK “Big Babol” Podgorica (CG)

Low kick – Seniors (m) -81 kg

1. Nikola Drobnjak, KBV “Flek Tom-Cat” Tuzla
2. Dimitar Gjorgijev, Team Macedonia
3. Dimitar Gjorgijev, Team Macedonia
3. Vukašin Obradovic, Reprezentacija Srbije
Low kick – Seniors (m) -91 kg

1. Ervin Custovic, KBK “Cago” Ilijaš

Low kick – Seniors (f) -56 kg

1. Ajla Lukac, Reprezentacija Srbije
2. Merima Bašic, KBK “Panter” Sarajevo

K1 style – Juniors (m) -60 kg

1. Ago Artukovic, CBS “Tešanj” Tešanj
2. Dzemal Salihovic, KBK “Univerzum” Rozaje (CG)

K1 style – Juniors (m) -67 kg

1. Cedo Pantic, KBK “Gvardija” Modrica
2. Edis Copra, KBK “Panter” Sarajevo

K1 style – Juniors (m) -75 kg

1. Zejd Dzananovic, KBK “2002” Odzak
2. Andrija Bosic, Reprezentacija Srbije
3. Jure Smole, KBK “Yaksha Combat Team” (SLO)

K1 style – Juniors (m) -91 kg

1. Mitar Dugalic, Reprezentacija Srbije
2. Luka Brkovic, KBK “Sv.Georgije” B.Luka
3. Tarik Mašic, KBS “Top team” Tuzla

Low kick – Juniors (m) -91 kg

1. Mensur Muric, Reprezentacija Crne Gore
2. Rijad Hodzic, KBS “Univerzum” Rozaje (CG)
3. Miljan Koprivica, KBV “Ratnik” Gacko

Low kick – Juniors (f) -60 kg

1. Jovana Ignjatovic, Reprezentacija Srbije
2. Nina Pavlovic, Reprezentacija Srbije
3. Ajla Vojic, KBS “Favorit BH” Bihac
3. Šejla Omicevic, KBK “2002” Odzak

Low kick – Juniors (f) +70 kg

1. Minela Selman, KBV “Derzelez” Kiseljak

Low kick – Seniors (m) -67 kg

1. Radomir Nedeljkovic, Reprezentacija Srbije
2. Remzija Dacic, Reprezentacija Crne Gore

Low kick – Seniors (m) -75 kg

1. Stevan Dukic, Reprezentacija Srbije
2. Marko Dragovic, KBS “Futog” Futog (SR)
3. Adin Muratovic, KBS “Top team” Tuzla
3. Marko Nikolic, Reprezentacija Crne Gore

Low kick – Seniors (m) -86 kg

1. Uroš Bogojevic, Reprezentacija Srbije
2. Andi Durdevic, Reprezentacija Srbije
3. Alen Cerimagic, KBS “Top team” Tuzla
3. Miloš Markovic, Reprezentacija Srbije

Low kick – Seniors (m) +91 kg

1. Stefan Andelkovic, Reprezentacija Srbije
2. Miroslav Vujanovic, Reprezentacija Crne Gore
3. Yossif Taktock, Team Israel
3. Mersid Tahirovic, KBK “Panter” Sarajevo

Low kick – Seniors (f) -65 kg

1. Amra Selmic, KBV “Flek Tom-Cat” Tuzla
2. Jovana Dordevic, KBK”Kolubara” Lazarevac (SR)

K1 style – Juniors (m) -63,5 kg

1. Haris Brko Biber, KBV “Gazija” Sarajevo
2. Arthur Tamilin, Team Litvania
3. Enid Špago, KBS “Balkan” Konjic

K1 style – Juniors (m) -71 kg

1. Dušan Šaponja, Reprezentacija Srbije
2. Radislav Latinkic, Reprezentacija Srbije
3. Nemanja Ponorac, KBK “Sv.Georgije” B.Luka

K1 style – Juniors (m) -81 kg

1. Adnan Halilovic, KBK “Panter” Sarajevo
2. Airidas Tvaskus, Team Litvania

K1 style – Juniors (m) +91 kg

1. Srdan Aleksic, Reprezentacija Srbije
2. Luka Petrovic, KBK “Sv.Georgije” B.Luka

K1 style – Juniors (f) -56 kg

1. Valentina Keri, Reprezentacija Srbije
2. Nikolina Bojic, KBK “Sv.Georgije” B.Luka
3. Tamara Bacanov, KBV “Jedinstvo” Brcko
3. Zana Boras, KBK “Vitez M. Bošnjak” Posušje

K1 style – Juniors (f) +70 kg

1. Adna Stambolic, KBK “Golden Fighters” Ilidza
2. Dragana Sretenovic, Reprezentacija Srbije

K1 style – Seniors (m) -67 kg

1. Sebastian Grabski, KBK”Marky Mark” Poland
2. Dorde Drobnjak, KBK “Kobra” Istocno Sarajevo
3.

K1 style – Seniors (m) -75 kg

1. Ljubo Jalovi, Reprezentacija Srbije
2. Nihad BJelak, KBK “Gladijator” Sarajevo
3. Luka Novosel, KBK “Ivanic grad” Ivanic grad

K1 style – Seniors (f) -52 kg

1. Sanja Sucevic, Reprezentacija Srbije
2. Silvija Morkunaite, Team Litvania
3.

K1 style – Seniors (f) -70 kg

1. Tijana Srdic, Reprezentacija Srbije
2. Aleksandra Krstic, Reprezentacija Srbije
3. Jovana Aradski, Reprezentacija Srbije

K1 style – Juniors (f) -65 kg

1. Ajla Bekric, KBK “Fighter” Doboj Jug
2. Kristina Boras, KBK “Vitez M. Bošnjak” Posušje

K1 style – Seniors (m) -63,5 kg

1. Marko Cvetanovic, Reprezentacija Srbije
2. Igor Postnikov, Team Israel

K1 style – Seniors (m) -71 kg

1. Dimitrije Tadic, Reprezentacija Srbije
2. Rasim Bašic, KBK “Gladijator” Sarajevo
3. Miroljub Nedeljkovic, Reprezentacija Srbije

K1 style – Seniors (m) -81 kg

1. Emil Curak, KBK “Biltis” Novi Travnik
2. Jasmin Hadzic, KBK “Gladijator” Sarajevo

K1 style – Seniors (f) -60 kg

1. Selma Baltic, KBV “Gazija” Sarajevo

K1 style – Seniors (f) +70 kg

1. Jasmina Merdic, CBS “Tešanj” Tešanj
2. Sandra Zivkovic, KBK “Gvardija” Modrica

Best of Balkan Open 2014

The best Boy in PF Valentin Aleksiev, KBK “Masaru sport” Masaru (BG)

The best Girl in PF Sara Jelić, KBS “Mawashi” Makarska (HR)

The best Younger cadet PF Patrik Šulek, KBV “Ptuj” Ptuj (SLO)

The best Older cadet PF Mihael Javorović, Tigar Cicvara (HR)

The best junior PF : Šejla Hadžiefendić, KBK “2002” Odžak

The best Older cadets LC: Ismail Hamulić, KBS “Tigar-Bosna” Cazin

The best senior LC: Nijaz Ljubijankić, KBS “Zino” Bihać

The best older cadet KL: Novica Terzić, KBK “Velež” Nevesinje

The best junior KL : Dejan Dragović, KBK “Velež” Nevesinje

The best senior KL : Janusz Dudek, UKS “Gladiator” Binczarowa (POL)

The most sucessfull team @ tatami : KBK “Masaru sport” Masaru (BG)

The best junior (male) LK: Hasan Huseinbašić, KBS “Borac” Jelah

The best junior (female) LK: Jovana Ignjatović, Reprezentacija Srbije

The best senior (mele) LK: Stevan Dukić, Reprezentacija Srbije

The best senior (female) LK: Ajla Lukač, Reprezentacija Srbije

The best junior K1 : Zejd Džananović, KBK “2002” Odžak

The best senior (mele) K1 : Ljubo Jalovi, Reprezentacija Srbije

The best senior (female) K1 : Tijana Srdić, Reprezentacija Srbije

The most sucessfull team @ ring : Reprezentacija Srbije

Thanks to Veldin Halilović for the report.

By Reşat Onur Er

Reşat Onur Er, is a law graduate from Turkey with LL.M degree. He is involved in kickboxing since 2012. He is Turkish Kickboxing Federation Chairman of Students Committee and Member of Committee on Foreign Relations, WAKO IF  Member of Education/Students Committee WAKO European Kickboxing Federation Member of Students/Educational Committee and is founder of WorldKickboxing.Net. He is a licensed kickboxing athlete who has 7th Dan Dark Brown Belt. He has been working actively for development of kickboxing in Turkey and Africa. He works at Cape Town Iron and Steel Works as a Legal Assistant.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *